Evaristo Beccalossi, unul dintre numele mari ale lui Inter și o figură respectată a fotbalului italian, a murit la Brescia, cu câteva zile înainte de a împlini 70 de ani. Potrivit gsp.ro, fostul mijlocaș s-a stins în noaptea de marți spre miercuri, la clinica Poliambulanza, unde fusese internat după ce starea sa de sănătate s-a agravat brusc.
Evaristo Beccalossi, unul dintre numele mari ale lui Inter, a murit la Brescia
Beccalossi era internat după un accident vascular cerebral sever suferit în ianuarie 2025. Presa italiană citată în materialele de la Gazzetta dello Sport și preluate de alte publicații din România notează că evoluția sa a fost una dificilă, cu o lungă perioadă de comă, din care nu a mai ieșit. Pe 12 mai ar fi împlinit 70 de ani.
Un simbol al lui Inter în anii ’70 și ’80
Născut la Brescia, Beccalossi și-a început cariera în orașul natal, dar apogeul l-a atins la Inter, club la care a ajuns în 1978. În șase sezoane la Milano, a devenit unul dintre jucătorii definitorii ai echipei, cu peste 200 de meciuri disputate și 37 de goluri marcate pentru „nerazzurri”.
Conform informațiilor publicate de gsp.ro și preluate de alte surse sportive, Beccalossi a fost o piesă importantă în câștigarea Scudetto-ului din sezonul 1979-1980 și a Cupei Italiei doi ani mai târziu. Pentru fanii lui Inter, el a rămas asociat cu tehnica sa, cu stilul creativ și cu rolul de „număr zece” clasic, într-o perioadă în care clubul milanez a construit una dintre cele mai iubite generații ale sale.
Unul dintre momentele care i-au fixat definitiv locul în memoria suporterilor a fost derby-ul cu AC Milan din 28 octombrie 1979, când a marcat două goluri. Episodul a devenit parte din legenda sa la Inter, la fel ca reputația de jucător spectaculos și imprevizibil.
De la penalty-urile ratate la statutul de personaj cult
Cariera lui Beccalossi a avut și episoade neobișnuite. Într-un meci din Cupa Cupelor cu Slovan Bratislava, pe 15 septembrie 1982, a ratat două penalty-uri în doar opt minute. Momentul a fost atât de comentat încât a inspirat ulterior un monolog celebru al comediantului italian Paolo Rossi, „Elogiu lui Evaristo Beccalossi”, în care fotbalistul era comparat cu Charlie Parker.
Dincolo de Inter, Beccalossi a mai evoluat pentru Brescia, Sampdoria, Monza, Barletta și Pordenone. A câștigat și Cupa Italiei cu Sampdoria, iar în 1991 s-a retras din activitate. După încheierea carierei de jucător, a rămas implicat în fotbal ca oficial sportiv și consultant tehnic.
Moartea sa a venit la scurt timp după ce Inter a sărbătorit un nou titlu în Serie A, iar clubul și suporterii au transmis mesaje de doliu pentru unul dintre simbolurile istorice ale echipei. Pentru Inter, Beccalossi rămâne legat de o epocă în care talentul său a definit o parte importantă din identitatea clubului, iar omagiile aduse în aceste zile arată cât de puternică a rămas amprenta lui asupra fotbalului italian.























