Filipe Coelho traversează o perioadă nefastă la Universitatea Craiova, iar conducerea clubului nu s-a ferit să-i dea un ultimatum după eșecul cu FC Argeș.
La mai puțin de trei luni de când Universitatea Craiova sărbătorea câștigarea eventului, Filipe Coelho primește un ultimatum. Rezultatele neconvingătoare din acest start de sezon au ridicat semne de întrebare la nivelul conducerii clubului.
Ultimatum pentru Filipe Coelho de la conducere după Universitatea Craiova – FC Argeș 0-1
Imediat după încheierea partidei pierdute cu FC Argeș, scor 0-1, din etapa a 4-a a SuperLigii, Pavel Badea, președintele Clubului Sportiv Universitatea Craiova, a mărturisit că returul de joi cu KuPS, din turul 3 preliminar al Europa League, este extrem de important și după acea se va putea face o evaluare obiectivă.
”Sunt îngrijorat. Dacă anul trecut am fost o echipă extrem de norocoasă, acum se compensează cu anul trecut. Norocul nu se antrenează, nu trebuie să o dăm doar pe neșansă. Argeș, o echipă incomodă, bună, care a reușit să se apere foarte bine. Jucătorii au luptat pentru șansa lor.
Este o neșansă fantastică să ai 75% posesie, multe ocazii de gol și să nu reușești să fructifici una dintre ele. E frustrant. Dacă joi nu se câștigă, chiar cu adevărat putem spune că echipa este într-un moment dificil. Până joi cauționăm, iar joi putem trage o concluzie vizavi de perioada mai puțin reușită din ultimele săptămâni”, a declarat Badea, la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.
Ce-i reproșează lui Filipe Coelho
Pavel Badea a explicat faptul că tot jocul Universității Craiova este construit în jurul lui Anzor Mekvabishvili și al lui Alexandru Cicâldău, iar antrenorul trebuie să găsească soluții atunci când adversarul reușește să-i blocheze.
”Adversarii noștri au studiat foarte bine echipa noastră și, în momentul în care reușești să-i blochezi pe Anzor și Cicâldău, echipa are dificultăți în a se exprima. Aici intervine arta antrenorului în a reuși să ducă echipa către performanță chiar când jucătorii sunt blocați, mă refer la cei doi.
Echipa are valoare, experiență, omogenitate. Va trebui să depășească acest moment, iar primul și cel mai important moment din următoarea perioadă va fi cel de joi. Echipa, dacă va câștiga, și trebuie, va reuși să îndeplinească un obiectiv important al acestui sezon, participarea într-o cupă europeană”, a precizat el.
Cine l-a dezamăgit cu FC Argeș
Oficialul din Bănie s-a arătat dezamăgit de prestația modestă avută de fundașul Adrian Rus, cel care a greșit decisiv la unicul gol marcat de Yanis Pîrvu, și speră ca jucătorul să-și revină până la returul cu KuPS.
”Sunt surprins pentru că Rus este un jucător care anul trecut a arătat continuitate, formă sportivă foarte bună, un stâlp al apărării. Astăzi a avut o zi mai rea, cu nereușite care au fost în defavoarea noastră, asta este.
Să sperăm că va fi mult mai inspirat joi, fiindcă este un pilon al echipei noastre și un jucător foarte important pentru echipă, prin aportul lui pe faza ofensivă, reușite. La ultimul meci cu KuPS, el i-a pasat lui Baiaram”, a spus Badea.
Pe cine a mai pus tunurile Badea
Pavel Badea l-a criticat vehement și pe mijlocașul Tudor Băluță, aflat într-o evidentă scădere de formă, iar despre atacantul Simon Elisor a mărturisit că nu l-a impresionat și crede că nu a adus vreun plus echipei până acum.
”Este incredibil, a intrat în minutul 60 și, din nefericire pentru el și echipă, a avut unele momente în care a greșit ca un începător. Este un jucător bun, care ne-a ajutat sezonul trecut și care, cred eu, traversează un moment dificil. Sper să-l depășească și să crească din punct de vedere al formei sportive. Avem nevoie de el pentru a ridica gradul de concurență la mijlocul terenului.
Elisor nu m-a impresionat în mod deosebit. Elisor, din nefericire, nu mi-a arătat în aceste etape de până acum că ar avea un plus peste Nsimba, Etim sau Al Hamlawi. E clar că va fi în următoarea perioadă extrem de important ca el să-și ridice nivelul de joc.
Cele două goluri pe care le-a reușit sunt de bun augur. Baiaram a jucat bine și a arătat o creștere importantă de formă. El a fost cel mai periculos atacant al nostru”, a afirmat Badea.
Fanii olteni cer demisia lui Filipe Coelho
Suporterii au răbufnit pe rețelele de socializare și cer demiterea lui Felipe Coelho înaintea returului decisiv cu KuPS.
Apar primele tensiuni în Bănie. Suporterii au reacționat după înfrângerea total surprinzătoare suferită de Universitatea Craiova în SuperLiga României, în fața celor de la FC Argeș. Fanii au cerut, prin intermediul rețelelor de socializare, demiterea lui Felipe Coelho!
Răbdarea fanilor a ajuns la limită!
Universitatea Craiova are parte de un start de sezon sub așteptări. După ce oltenii au făcut eventul în România, echipa din Bănie a fost eliminată din Champions League de Levski Sofia, iar în prima manșă a dublei cu finlandezii de la KuPS a obținut doar un egal, 1-1. Calificarea se va decide joi seara, pe „Ion Oblemenco”.
Nici în campionat lucrurile nu arată prea bine. Universitatea Craiova are, în cele patru meciuri jucate, două victorii și două înfrângeri. Oltenii au pierdut fără drept de apel duelul cu Dinamo, scor 1-5, și au cedat în fața celor de la FC Argeș, scor 0-1. E drept, formația din Bănie a avut parte și de mult ghinion în partida cu piteștenii.
Fanii cer demiterea lui Felipe Coelho
Așa cum se întâmplă adesea în Bănie, suporterii și-au pierdut rapid răbdarea. Fanii Universității Craiova au reacționat pe social media după înfrângerea suferită în fața celor de la FC Argeș. Aceștia au cerut demiterea antrenorului portughez Felipe Coelho.
Presiunea pe umerii lui Felipe Coelho pare să crească de la un meci la altul în acest start de sezon. Universitatea Craiova va da piept joi seara cu finlandezii de la KuPS, iar oltenii trebuie să obțină o victorie pentru a se califica în play-off-ul Europa League, după 1-1 în manșa tur.























