Meciul retur cu Maribor, care a consfiinţit eliminarea prematură a Univesităţii Craiova din cupele europene, poate fi printre ultimele pentru Alex Mitriţă în tricoul alb-albastru.
Presa turcă îl anunţă pe jucătorul oltean ca transferat la Gaziantep, scrie prosport.ro
Cotidianul „Gaziantep Oluşum” scrie că Mitriţă ar ajunge săptămâna viitoare în cantonamentul echipei din Turcia, asta însemnând că meciul cu Petrolul, de duminică, ar fi ultimul la Universitatea Craiova.
Alex Mitriţă pleacă de la Universitatea Craiova
Se pare că preţul tranzacţiei ar fi undeva în jurul sumei de patru milioane de euro. Mitriţă are deja trei goluri în acest sezon la formaţia din Bănie.
„Gaziantep FK a ajuns la o înțelegere cu extrema stângă în vârstă de 29 de ani, Alexandru Mitriță, care joacă la Universitatea Craiova. S-a ajuns la un acord cu Universitatea Craiova, iar cu jucătorul s-a semnat un acord pentru două sezoane, cu opţiune de prelungire pe încă unul. Mitriţă este aşteptat să intre joi în cantonamentul de la Düzce” au scris jurnaliştii turci.
Gaziantep, la care joacă Alexandru Maxim şi de la care a plecat recent Denis Drăguş, s-a întărit în vara aceasta cu Kacper Kozlowski, Kenan Kodro, Stephen Bitok, Quentin Daubin și Enric Saborit.
Ce a spus Mitriță, după ce Universitatea Craiova a fost eliminată de Maribor
Alex Mitriță, marcatorul unui gol la returul cu Maribor, câștigat de Universitatea cu 3-2 la Craiova, și-a exprimat dezamăgirea cauzată de eliminarea din Europa.
Alex Mitriță a transmis că totul s-a decis în meciul tur, pierdut de Universitatea Craiova cu 2-0.
”Suntem supărați. Am făcut un meci bun, am avut două sau trei ocazii de gol. Trebuia să fim mai deștepți, să oprim jocul. Nu cred că s-a pierdut calificarea în acest meci, s-a pierdut în meciul tur”
„Aveam mult mai mult timp să întoarcem (n.r. dacă ar fi marcat mai repede), dar s-a văzut, am dominat, am avut atitudine, dar au fost două greșeli care nu trebuiau să fie și am luat două goluri. Frustrarea e foarte mare, ne doream să ajungem acolo, dar nu avem ce să mai facem”
„Trebuie să muncim, nu mai avem ce să facem. Trebuie să o luăm de la capăt. Sunt foarte supărat, nu vreau să vorbesc (n.r. despre ce i-ar trebui Craiovei pentru a deveni mai bună). Trebuie să ne axăm pe campionat, luăm fiecare meci din campionat și încercăm să-l câștigăm”, a declarat Mitriță.
Mitriţă dezvăluie cât de mult l-a afectat neconvocarea la Euro 2024
Neconvocarea în lotul României pentru Campionatul European din Germania l-a afectat mai mult decât era preconizat pe Alexandru Mitriţă. Atacantul Universităţii Craiova a dezvăluit că a fost în pragul depresiei şi a trebuit să apeleze la un psiholog pentru a depăşi momentul dificil.
Mitriţă recunoaşte că nici în momentul de faţă nu a trecut total peste această uriaşă decepţie, dar este convins că va reuşi să lase în spate dezamăgirea produsă de neincluderea în lotul pentru turneul final din vara aceasta.
„A durut foarte tare, am spus-o, deşi nu trebuie să discutăm acum trebuie echipa naţională. Îmi doream să fiu la naţională, am suferit pentru că nu am fost convocat. Nu am apelat la un mental coach, ci am apelat la un psiholog, este un lucru diferit. Am făcut-o pentru că eram la limită şi trebuia să trec peste, să depăşesc această limită, acest moment şi eu zic că încet-încet o să trec peste” a declarat Alexandru Mitriţă.