Silviu Lung junior este prima achiziţie a verii pentru Universitatea Craiova, portarul semnând un contract pe două sezoane cu gruparea din Bănie. Nu este singura noutate pe care Costel Gâlcă o va avea luni, 10 iunie, la reunirea lotului oltenilor.
Mijlocaşul croat Ante Roguljic şi atacantul Atanas Trică vor reveni la Craiova, după ce în stagiunea trecută au fost împrumutaţi la Universitatea Cluj, respectiv la CS Tunari.
Ante Roguljic n-a jucat contra Craiovei în meciul de baraj
Croatul Ante Roguljic mai are un an de contract cu Universitatea Craiova, el evoluând sub formă de împrumut la Universitatea Cluj.
Neluţu Sabău l-a utilizat pe Roguljic în 15 partide, în care acesta a reuşit 3 goluri şi 4 pase decisive. Roguljic nu a jucat în meciul de baraj contra echipei de care aparţine, fiindcă aredelenii ar fi trebuit să achite, conform clauzei de împrumut, 100.000 de euro clubului condus de Mihai Rotaru.
În virtutea aceleiaşi prevederi contractuale, Roguljic nu a jucat nici în meciul din returul sezonului regulat din Bănie împotriva Ştiinţei.
Atanas Trică revine la Universitatea Craiova
Atanas Trică va împlini în curând 20 de ani şi rămâne unul dintre jucătorii de perspectivă ai Universităţii Craiova, deşi în ultimele două sezoane el a fost trimis să evolueze sub formă de împrumut în eşalonul secund, la CSA Steaua şi la CS Tunari.
Cu cea din urmă echipă, „Ati” nu a reuşit să evite retrogradarea în Liga a III-a, situaţia formaţiei ilfovene fiind complicată încă di prima parte a campionatului. Un singur gol a marcat Atanas Trică la CS Tunari, internaţionalul U20 fiind folosit în 9 partide.
Dacă Roguljic şi Trică revin în Bănie, urmând a intra sub lupa lui Costel Gâlcă în stagiul de pregătire din Austria, în schimb, Alexandru Işfan mai are încă un an de împrumut la Petrolul Ploieşti, gruparea prahoveană având şi opţiune de transfer definitiv.
De asemenea, mijlocaşul David Sala, împrumutat în stagiunea trecută la CSM Alexandria, va fi direcţionat de Universitatea Craiova spre o altă echipă.
Prima lovitură de proporții pe care o pregătește Mihai Rotaru la Universitatea Craiova
Rotaru este gata să îi aducă un jucător cu cifre excelente lui Costel Gâlcă. A pus ochii pe un brazilian care să „rupă” plasele alături de Alex Mitriță.
Costel Gâlcă i-a cerut patronului să forțeze transferul lui Pedro Henrique. Cu atacantul de 27 de ani a colaborat în Polonia, la fosta sa echipă Radomiak Radom, Potrivit orangesport.ro.
ud-americanul a înscris 8 goluri și a oferit 4 pase decisive în 19 meciuri, înainte să fie transferat în China. Wuhan Three Towns l-a cumpărat cu 700.000 de euro, iar Henrique a confirmat imediat. A reușit să marcheze de 9 ori și pentru fosta echipa a lui Nicolae Stanciu.
Sursa citată anunță totuși că oltenii fac eforturi pentru a-l convinge pe Pedro Henrique să revină în Europa. Costel Gâlcă l-a pus pe vârful sud-american în topul priorităților din perioada de mercato.
Rotaru nu îl poate cumpăra pe Alex Cicâldău
În stagiunea recent încheiată, Alexandru Cicâldău, mijlocașul lui Galatasaray, a jucat sub formă de împrumut la Konyaspor.
Formația din Istanbul nu vrea să-l păstreze și ar fi gata să-i lase drum liber spre altă echipă. Totuși, suma pe care o vor turcii este mult peste ce își permite Rotaru, patronul Universității Craiova, așa că nu-l va putea readuce în Bănie.
Formația din Istanbul deja i-a stabilit prețul fostului mijlocaș de la Universitatea Craiova. Turcii ar vrea în jur de 2,5 – 3 milioane de euro în schimbul jucătorului român, anunță Sabah Sport.
Patronul Universității Craiova spunea că ar vrea să-l readucă pe Alex Cicâldău în Bănie, mai ales că e un jucător foarte iubit de suporterii olteni.
„Orice este posibil. Pe Cicâldău ni l-am dorit întotdeauna, l-am ofertat şi vara trecută, dar nu am putut să îl luăm. Ştie că la Craiova e iubit. Un mijlocaş de valoarea lui cred că ar rezolva foarte multe probleme”,
spunea Rotaru, la Prima Sport.