Adrian Porumboiu a prefațat, la FANATIK EDIȚIE SPECIALĂ, „dubla” dintre U Cluj și Universitatea Craiova, programată în această săptămână în două competiții diferite. Cele două echipe se întâlnesc mai întâi azi, la Sibiu, în finala Cupei României, iar apoi duminică, pe „Ion Oblemenco”, într-un meci de campionat care poate cântări în lupta pentru titlu.
Fostul mare arbitru a evitat să meargă pe un pronostic, dar a spus că vede două partide echilibrate, în care diferența poate fi făcută de jucătorii decisivi și de contextul fiecărui meci. „Ambele echipe sunt echilibrate, bune”, a spus Porumboiu, care a adăugat că nu vrea să joace rolul de „oracol”.
Adrian Porumboiu despre U Cluj – Universitatea Craiova
În analiza sa, Porumboiu a subliniat că Universitatea Craiova ar putea avea un plus în partida de campionat, pentru că joacă acasă, în fața propriilor suporteri. El a vorbit despre atmosfera de pe „Ion Oblemenco” și despre faptul că nu toți jucătorii de la Cluj sunt obișnuiți cu presiunea unui stadion plin.
„Avantajul la meciul din campionat îl are Craiova, pentru că joacă acasă, în fața a 30.000 de spectatori”, a spus Porumboiu, care a precizat însă că acest detaliu nu este întotdeauna decisiv.
În opinia sa, contează și personalitatea, dar și starea psihică a fiecărui jucător.
Fostul arbitru a amintit și de un precedent din istoria recentă, când Craiova a mai jucat acasă un meci cu miză mare, împotriva CFR-ului, cu titlul pe masă. A evocat și o experiență proprie la Craiova, când Vasluiul a câștigat cu 1-0 într-o atmosferă pe care a descris-o drept „incendiară”.
Finala Cupei, arbitrată de Marian Barbu
Porumboiu a vorbit și despre finala Cupei României, competiție în care a arbitrat trei finale în decurs de cinci ani. El a rememorat două dintre ele: finala din 1994, când Craiova a pierdut cu 1-0 în fața Gloriei Bistrița, și finala din 1996, când Steaua a învins Bistrița cu 3-1 pe fostul stadion 23 August.
Finala din acest an va fi arbitrată de Marian Barbu, potrivit informațiilor prezentate în cadrul emisiunii. În materialul FANATIK este amintit și faptul că prima finală condusă de Porumboiu, cea din 1992 dintre Steaua și Politehnica Timișoara, s-a decis la loviturile de departajare, după 1-1 la capătul celor 120 de minute.
Dubla U Cluj – Universitatea Craiova rămâne astfel una dintre cele mai importante ale săptămânii în fotbalul românesc, cu miza Cupei României și a campionatului în prim-plan. Pentru Craiova, meciul de duminică poate aduce un avantaj important în lupta pentru titlu, în timp ce finala de la Sibiu poate seta tonul întregii săptămâni.

























