George Simion îi scoate din nou pe români în stradă, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a respins recursul făcut de Călin Georgescu în dosarul anulării alegerilor prezidențiale.
Un nou protest AUR va avea loc vineri în Capitală. ”Decizia ÎCCJ de astăzi sfidează milioanele de români care cer reluarea turului 2”, scrie fanatik.
George Simion scoate din nou lumea în stradă
Alianța pentru Unirea Românilor a anunțat că Simion va merge vineri, începând cu ora 20:00, în Piața Victoriei pentru a cere alegeri corecte şi vacantarea funcţiei de preşedinte.
”Preşedintele AUR, George Simion, va fi prezent astăzi, începând cu ora 20:00, în Piaţa Victoriei, acolo unde va protesta pentru alegeri corecte şi pentru vacantarea funcţiei de preşedinte, deţinută în mod ilegitim de Klaus Iohannis, autorul loviturii de stat aflată în plină desfăşurare”
„Voturile a peste nouă milioane de români au fost aruncate la gunoi, pentru că nu conveneau sistemului! Iar acum se încearcă limitarea votului în Diaspora şi cenzura în mediul online, prin intimidarea reţelelor de socializare pe care nu le pot controla”, a anunțat AUR într-un comunicat de presă.
Reprezentanții AUR spun că ”decizia ÎCCJ de astăzi sfidează milioanele de români care cer reluarea turului 2 şi ignoră lipsa dovezilor clare pentru anularea alegerilor”.
Simion: Românii s-au trezit!
”Dar dacă ei cred că s-au văzut cu sacii în căruţă, se înşală amarnic! Românii s-au trezit! Şi vor continua să protesteze pentru o Românie suverană, unde deciziile sunt luate în interesul poporului”, au mai transmis cei de la AUR.
Formațiunea condusă de George Simion anunță că sâmbătă, 18 ianuarie, începând cu ora 14:00, vor avea loc proteste în faţa tuturor prefecturilor din țară şi a ambasadelor din străinătate.
”În Bucureşti, protestul de sâmbătă va începe în faţa Prefecturii Bucureşti (Strada Batiştei, nr 13), continuând în marş spre prefectura Ilfov ( Str. Smârdan nr. 3)”
„Astfel de manifestaţii vor avea loc în faţa prefecturilor din toată ţara, dar şi în faţa ambasadelor din Diaspora. Vrem alegeri libere şi o democraţie funcţională!”, au conchis reprezentanții AUR.