Grevă la metrou. Angajații de la metroul din București au intrat în grevă japoneză și amenință că vor intra în grevă generală pentru că măririle de salarii cu câte 1.000 de lei pentru toți angajații promise de ministrul Transporturilor nu li se mai acordă din cauza prevederilor din Ordonanța trenuleț.
Miercuri, 5 februarie, angajații de la Metrorex au aplicat „metoda Tarom”: mulți angajați s-au dat bolnavi și n-au mers la muncă, scrie evz.ro.
Este haos la metrou. Sindicaliștii presează pentru salarii și mai mari
Deja au fost anulate patru metrou. La stația Piața Unirii este extrem de aglomerat, iar călătorii reușesc să se deplaseze cu greu. De dimineață, s-a luat decizia ca metrourile să circule la intervale de 5-6 minute, dar situația este în dinamică.
Sindicaliştii vor să obțină salarii și mai mari, deși erau printre cei mai bine plătiți angajați din România. Ei sunt acum nemulţumiţi că nu li se acordă măririle de lefuri promise de guvern.
Grevă japoneză la metrou
„Luni (3 februarie, n.r.) vom afişa greva japoneză pe toate cabinele de acces şi pe trenuri şi vom atrage atenţia de ce suntem în această grevă”, spunea liderul USLM, Marian Artimon.
Uniunea Sindicatul Liber din Metrou (USLM) a organizat, în 21 şi 22 ianuarie, proteste în faţa Ministerului Finanţelor şi a Guvernului, cerând o nouă creştere a salariilor.
Reamintim că, la finalul anului, trecut, Ministerul Transporturilor prevăzuse, la semnarea noului Contract Colectiv de Muncă, alte creșteri masive – de peste 1.000 de lei pentru fiecare angajat – de salarii pentru acești bugetari.