Declarațiile de avere ale procurorilor Teodor Niță și Gigi Valentin Ștefan, publicate în contextul dosarului în care cei doi au fost reținuți, indică mai multe bunuri imobiliare, autoturisme și venituri consistente. Informațiile sunt prezentate de RomaniaTV.net, care citează și date din declarațiile depuse în 2024.
Declarații de avere în dosarul Parchetului General: Teodor Niță și Gigi Valentin Ștefan
În cazul lui Teodor Niță, procuror la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța, documentul semnat la 31 mai 2024 menționează un teren intravilan de 500 de metri pătrați în Constanța, cumpărat în 2006, și un teren agricol de 1.000 de metri pătrați în Tuzla, achiziționat în 2007 împreună cu soția. Tot în declarație apare o casă de 527 de metri pătrați, cumpărată în 2006.
La capitolul bunuri mobile, Niță a declarat patru vehicule: un BMW 330 XD din 2004, un Peugeot 208 din 2020, un Peugeot 3008 GT din 2018 și o motocicletă Honda din 2023, primită prin donație. RomaniaTV.net notează și două apartamente vândute în aceeași zi, pe 28 mai 2024: unul pentru 165.000 de euro și celălalt pentru 60.000 de euro.
Sume, donații și credite
Declarația lui Teodor Niță mai arată un cont curent la BRD, deschis în 2019, cu un sold de 963 de euro. În același document figurează două credite contractate în 2024: unul de 500.000 de lei, scadent în același an, și un alt împrumut de 617.400 de lei, cu termen de rambursare în anul următor.
La capitolul cadouri și transferuri patrimoniale, procurorul a trecut o motocicletă Honda evaluată la 28.500 de euro, primită de la fratele său, un apartament estimat la 60.000 de euro intrat prin donație de la soacra sa și o sumă de 165.000 de euro, asociată unei tranzacții imobiliare folosite pentru achitarea unei sulte în cadrul unui partaj. Veniturile raportate includ salariul de 220.551 de lei de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța și vouchere de vacanță de 1.450 de lei.
În cazul lui Gigi Valentin Ștefan, fost procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța, declarația de avere depusă la 13 iunie 2024 menționează un teren agricol în județul Călărași, de 0,87 hectare, moștenit în 1990, un apartament de 155,50 metri pătrați și o altă proprietate de 12,90 metri pătrați, ambele cumpărate în 2023, precum și un BMW fabricat în 2016, achiziționat prin contract de vânzare-cumpărare.
Venituri și situația din dosar
Ștefan a raportat venituri de 267.964 de lei de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța, la care se adaugă plăți restante încasate în 2023, în baza unor hotărâri judecătorești, de 16.728 de lei și 7.659 de lei, plus vouchere de vacanță de 1.450 de lei. În declarație apare și o pensie din Pilonul III de aproximativ 172.000 de lei.
Potrivit informațiilor citate de RomaniaTV.net, Teodor Niță a fost audiat la București, iar avocatul său a confirmat că are calitatea de inculpat și că va contesta măsurile dispuse la Înalta Curte. În același dosar, Parchetul General a făcut 13 percheziții în două zile, într-o anchetă care vizează presupuse fapte comise în perioada decembrie 2025 – mai 2026. Cei doi, foști procurori la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Constanța, sunt suspectați că ar fi încercat să intervină într-un dosar legat de denunțători ai fostului șef al CNAS, Lucian Duță, însă aceste acuzații rămân la nivelul anchetei și nu reprezintă o constatare definitivă.
În acest moment, datele publice disponibile arată diferențe importante între averile declarate și acuzațiile investigate, iar evoluția dosarului depinde de măsurile și verificările dispuse de instanță și de anchetatori.
























